Dotace Evropská unie Dotační Kanál G+ Dotační info RSS

Poskytovatel informačního servisu dotační.info je společnost CYRRUS ADVISORY

Kontakty

Dotace na zalesnění zemědělských pozemků

Share Button

Z důvodu rostoucího počtu dotazů týkajících se zalesnění pozemků vydáváme oficiální článek se stručným shrnutím dotačních příležitostí v této oblasti. Využijte služeb CYRRUS ADVISORY pro úspěšné získání dotace.

Jestli-že je Vašim záměrem zalesnit zemědělské pozemky, na kterých již nehospodaříte, je možné získat na tento záměr dotaci, jejímž poskytovatelem je Ministerstvo zemědělství. V letošním roce může žadatel získat až 75 500Kč dotace na každý 1ha zalesňované půdy. A následně až 18.500Kč/rok (po dobu pěti let) na každý 1ha na následnou péči o takto vzniklý porost, včetně náhrady za zalesněný pozemek.

Dotace se poskytuje na založení lesního porostu výsadbou na pozemku evidovaném v evidenci využití zemědělské půdy podle uživatelských vztahů LPIS (systém evidence půdy založený na uživatelských vztazích). Pozemky, které mají být předmětem zalesnění, může žadatel mít buď ve vlastnictví, nebo alespoň v pětiletém nájmu. Minimální výměra pro zalesnění pozemku činí 0,5 ha. Co se týče druhotné skladby dřevin, je podporována výsadba jehličnatých i listnatých porostů, s výjimkou zakládání ovocných sadů.


Vaše dotazy a komentáře

 1. David Šplíchal napsal:

  Dobrý den,

  Chtěl bych se Vás zeptat, jaká je pravděpodobnost získání dotací na pozemku v CHKO, popřípadě jak se to dá zjistit? Pozemek bych teprve koupil, ale pouze za předpokladu, že bych dostal dotace. Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem
  David Šplíchal

  • Jakub Heidlberk, BA (Hons) Jakub Heidlberk napsal:

   Dobrý den pane Šplíchale,

   děkuji za Váš dotaz. Bohužel se domnívám, že Vám nebudu schopen odpovědět, resp. Vám např. procentuálně vyčíslit pravděpodobnost úspěchu u Vašeho projektu. Nicméně, Váš záměr by měl spadat do Programu rozvoje venkova, oblast podpory II.2.1 Zalesňování zemědělské půdy, tento program má v gesci Státní zemědělský intervenční fond a protože v současné době není otevřená vhodná výzva a navíc končí programovací období, doporučil bych Vám se obrátit právě na SZIF.

   S pozdravem, J.H.

 2. jiří napsal:

  Dobrý den, chtěl bych za pomocí dotací zalesnit zemědělský pozemek. Chtěl bych se zeptat, jak to bude s dotacemi po roce 2013. Jelikož pozemek je v současné době v nájmu u zemědělské společnosti, musím dát výpověď a proto předpokládám termín zalesnění na rok 2015. Ještě mně zajímá zda se dotace vyplácí až po zalesnění, nebo předem. Poslední věc na kterou se chci zeptat, je jak dlouho trvá administrativní stránka ( schvalování, projekt a další) vyřídí se vše například do 1 roku ? Zda budou dotace po roce 2013 jsem nikde nevyčetl. Děkuji

  • Jakub Heidlberk napsal:

   Dobrý den,

   děkujeme za dotaz. Předpokládáme, že pro letošní rok již výzva na podporu zalesnění nebude. Jak to bude v roce 2014, tak to nám není známo, proto bych Vám doporučil obrátit se přímo na Státní zemědělský intervenční fond, který má problematiku v gesci, http://www.szif.cz . Do jednoho roku se dá proces určitě zvládnout, nicméně zpravidla jsou dotazy vypláceny až po realizaci akce.

   Přeji mnoho úspěchu.

   S pozdravem

 3. Tomáš Kuba napsal:

  Dobrý den,
  budou dotace na zalesnění i v následujících letech, tj. 2014 a dále?
  Děkuji.

  • Jakub Heidlberk napsal:

   Dobrý den pane Kubo,

   děkujeme za položení dotazu. Předpokládáme, že by se programy pro následující programovací období, v rámci Státního zemědělského intervenčního programu, neměly zvláště lišit, od programu z posledních let a proto očekáváme, že by Váš záměr mohl najít podporu, otázka zní pouze, kdy? Odpověď je pro tuto chvíli neznámá. Doporučím sledovat aktuality na našich webových stránkách.

   S pozdravem, CA.

 4. Jiří Mencák napsal:

  V případě Vaší konzultace, vyhotovení žádosti a následné úspěšnosti poskytnutí dotace si účtujete jakou částku? Děkuji za odpověď..Mencák

  • Ing. Jiří Fuchs admin napsal:

   Dobrý den,

   děkujeme za Vaši poptávku žádost v programu na zalesnění zemědělskcýh pozemků je velice jednoduchá, tedy interně ji nezprcováváme a doporučujeme se obrátit přímo na Státní zemědělský intervenční fond.

   S pozdravem a přáním spousty úspěchů, CA.

 5. Lada napsal:

  dobrý den
  měl bych zájem zalestnit zemědělskou půdu kterou mám ve vlastnictví, ale pronajímám jí ZOD.
  Chtěl bych vědět jaké jsou podmínky pro dotace nebo jaké jsou další možnosti získání dotace.
  děkuji Nikel

 6. Petr Janků napsal:

  Dobrý dne, rád bych se zptal, zda existují i dotace na zalesnění po vykácení lese, tedy již pozemku určeného k plnění funkce lesa?
  Děkuji, P.Janků

  • Ing. Jiří Fuchs admin napsal:

   Dobrý den,
   děkujeme za Váš dotaz. V tomto případě však doporučujeme obrátit se s dotazem na Státní zemědělský intervenční fond. Více na http://www.szif.cz.
   Přejeme mnoho úspěchů a příjemný den
   Redakce CA

 7. Václav Růžička napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych zalesnit vlastní zemědělský pozemek v kú Myštice (okr. Strakonice), na kterém již nehospodařím, jedná se o 1 ha. Jakou mám šanci dostat dotaci, kdy bych měl o ni zažádat a kde bych zjistil jaké k tomu potřebuji povolení a žádosti.
  Děkuji za odpověď, Václav Růžička

  • Ing. Jiří Fuchs admin napsal:

   Dobrý den pane Růžičko,

   děkujeme za Váš dotaz. V tomto případě doporučujeme obrátit se s dotazem na Státní zemědělský intervenční fond, více na http://www.szif.cz, který Vám poskytne aktuální informace. Děkujeme za pochopení a přejeme mnoho úspěchů,

   Redakce CA

 8. Dana Skoupá napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat, co pro naši obec bude nejlepší v případě, že by jsme chtěli nechat zalesnit některé obecní pozemky, ale máme je pronajmuté až do roku 2020.
  Od nájemní smlouvy nelze odstoupit, proto vás prosím o pomoc při této situaci. Děkuji a s pozdravem Skoupá Dana.

  • admin4 napsal:

   Dobrý den, paní Skoupá,
   bohužel pro podání žádosti o dotaci na zalesnění zemědělské půdy je podmínkou, že žadatel musí být vlastníkem či mít nájemní smlouvu min. na 5 let. V tomto případě, by tedy způsobilými žadateli byli nájemci obecních pozemků, což zřejmě nebude dávat smysl. Ale pokud byste se s nimi dohodli, žádosti podat lze. Pokud tyto smlouvy nejdou do roku 2020 jakýmkoli způsobem zrušit, pak pro Vás bohužel v tuto chvíli asi nenajdeme jiné řešení. Podoba dotací po roce 2020 není známa.

   S pozdravem, tým CA

 9. Marie Krajščáková napsal:

  Dobrý den, prosila bych o informaci ohledně dotací na výsadbu ovocného sadu. Jedná se o katastr Prlov, malá výměra pozemku. S pozdravem Krajščáková.

  • admin4 napsal:

   Dobrý den, paní Krajščáková,
   dotace na výsadbu ovocných sadů poskytuje Ministerstvo zemědělství v rámci dotačního programu 1.R. Podpora restrukturalizace ovocných sadů. Harmonogram pro příští rok zatím nebyl zveřejněn, není tedy známo, zda program bude vypsán. Zkuste se na počátku roku 2013 informovat na stránkách http://eagri.cz.

   S pozdravem a přáním pěkného dne, tým CA

 10. Dušan Tkadlec napsal:

  Dobrý den,
  mám v úmyslu zalesnit zemědělský pozemek, na kterém již nehospodařím. Jedná se o katastrální území Drnovice u Valašských Klobouk, jsem vlastníkem pozemků. Část těchto parcel je již zalesněna a na zbylé části je již nálet. Chtěl bych vědět, zda li můžu žádat o dotace na založení lesního porostu na kompletní zalesnění obou parcel, popř. další kriteria pro udělení dotace a její výše, děkuji. S pozdravem DT.

  • Ing. Jiří Fuchs admin napsal:

   Dobrý den,

   děkujeme za Váš dotaz. Obecně je určitě možné dotaci získat v následujících objemech – orientačně přepočteno k dvěma hektarům pozemků.

   Míra dotace při prvním zalesnění zemědělské půdy (přepočet na Kč za 2ha):
   • 97 700,- při výsadbě jehličnatých dřevin
   • 129 500,- při výsadbě listnatých dřevin
   Dotace na následnou péči na takto vzniklý porost (přepočet na Kč za 2ha):
   • 22 000,-
   Náhrady na zalesnění zemědělské půdy (přepočet na Kč za 2ha):
   • 7450 ,- až 14 700,- v závislosti na přesné specifikaci půdy
   Dotace na péči a náhradu lze čerpat každoročně v období 5ti let po výsadbě

   pro více informací a možnost spolupráce nás neváhejte dále kontaktovat, CA.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>