Dotace Evropská unie Dotační Kanál G+ Dotační info RSS
Kontakty

EU snižuje nezaměstnanost díky novým dotacím na zaměstnance

Share Button

V Evropské unii je celkem přes 26 milionů nezaměstnaných osob. Veřejná správa reaguje na extrémně vysokou nezaměstnanost progresivními mechanismy, která poslouží k integraci nejohroženějších skupin osob na dotovaná místa. Zaměstnavatelé jsou pak logicky motivováni přijmout do pracovního poměru znevýhodněné osoby na trhu práce a obdržet většinu výdajů na pracovní místo z dotace EU. Takový mechanismus pomůže dočasně snížit náklady podnikatele na nové zaměstnance a investovat je do jiných aspektů podnikání. V důsledku evropská intervence stimuluje i ekonomický růst obecně.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso prosazuje intenzivní a rychlou intervenci do palčivého problému současné Evropy a za souhlasného stanoviska francouzského prezidenta Françoise Hollandea a německé kancléřky Angely Merkelové chce do roku 2015 dlouhodobě snížit vysokou nezaměstnanost. Největší pomoc získají lokality s nezaměstnaností vyšší než 25 %. Aktuálně se to týká zejména Španělska a Řecka s celkovou výší okolo 27 %.

Největší hrozbu představuje tzv. ztracená generace, jak se říká současným mladým do 25 let, kteří se potýkají s rekordní nezaměstnaností. Výše zmiňované Řecko a Španělsko trýzní více než 50 % nezaměstnanost mladých do 25 let, což vede k obrovské stagnaci a rezignaci mladých. Největší subvence ze strany EU proto směřuje do začlenění mladých osob do společnosti, ať už formou stáže, dotované práce či dalšího vzdělávání.

V průběhu 2 let Evropská unie vyčlení na problematiku mladých nezaměstnaných osob nejméně 6 miliard eur, což v přepočtu činí 162 miliard Kč. Peníze budou k dispozici už od 1. ledna 2014, ale pouze za předpokladu, že jednotlivé země se aktivně zapojí do politiky aktivní zaměstnanosti. Ke konkrétním výsledkům by se mělo dospět rychle a do roku 2015 by se situace měla radikálně změnit dle slov José Manuela Barrosy.

Českou republiku tíží nižší nezaměstnanost než většinu členských států EU. Aktuálně se celková nezaměstnanost pohybuje v horizontu 7,3 % a patří k nejnižším z celé Evropské unie. Nutno podotknout, že v posledním kvartálu roku 2012 došlo ke změně výpočtu nezaměstnanosti a současná statistika nám dává zkreslený obraz. Odhaduje se, že podle staré statistiky by se výše nezaměstnanosti pohybovala v rozmezí 9 – 10 %.

Česká republika ve srovnání s jinými členskými státy reaguje poměrně flexibilně a snaží se cíleně uvolňovat finance na podporu mladých osob ohrožených nezaměstnaností, zejména studentů či jedinců vedených v evidenci úřadu práce. Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost se snaží dočerpat poslední unijní peníze v programovacím období 2014 – 2020 vyhlašováním cílených výzev pro konkrétní žadatele.

Ministerstvo vnitra získá přibližně 50 mil Kč na přímou intervenci u ohrožených skupin osob nezaměstnaností. Úřad práce ČR obdrží cca 150 mil Kč na sociální začlenění znevýhodněných osob. Další příjemce objemných zdrojů ze strukturálních fondů EU pro aktivní politiku zaměstnanosti bude Fond dalšího vzdělávání (FDV), který připraví zřejmě obdobný program jako Stáže pro mladé. Nechme se překvapit, co rok 2014 přinese. Už teď můžeme počítat s tím, že na zvýšení zaměstnanosti budou vynakládané objemné prostředky z fondů Evropské unie a dotace na zaměstnance mohou od roku 2014 přinést zajímavější příležitosti pro pracovníky i jejich zaměstnavatele.

Zdroj: http://www.esfcr.cz

https://www.euroskop.cz/8958/23201/clanek/eu-slibila-sest-miliard-na-boj-s-nezamestnanosti-mladych/


Vaše dotazy a komentáře

 1. Iveta napsal:

  A dotaz kdyz ukoncim smlouvu s firmou kvuli lepsi nabydce ma novy zamestnavatel narok na dotace

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   nový zaměstnavatel může požádat o dotace na Vaše pracovní místo, nicméně vy musíte být v evidenci ÚP.

   S pozdravem, KČ

 2. Lenka napsal:

  Dobrý den,
  jsme firma zabyvájící se vývojem,výzkumem a výrobou ve farmac.průmyslu.Zaměstnala jsem 3 kolegy z ÚP.Zaměstnaní jsem od 1/2015.Mohu zažádat o přípsěvek na mzdy i nyní?
  Děkuji za odpověd´.

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   stejný žadatel by neměl žádat dvakrát o mzdové příspěvky na stejné zaměstnance. Nicméně tuto skutečnost si prosím ověřte na ÚP.

   S pozdravem, KČ

 3. Peta napsal:

  Dobry den, na zaklade otázky od Lukase se chci zeptat, jak to probiha potom u zamestnavatele, pokud pobira dotace na zamestnance, který mu da vypoved? Musí dotace vracet? A pripadne jak dlouho musí byt zamestnanec zamestnan, aby zamestnavatel nemusel dotace vracet? Dekuji

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   pokud zaměstnanec dá výpověď a pracovní poměr je rozvázán, tak zaměstnavatel ztrácí nárok na dotaci. Vracet se nic nemusí, jelikož vyúčtování probíhá po každém odpracovaném měsíci, dotace není poskytována dopředu.

   S pozdravem, KČ

 4. Lukáš napsal:

  Dobry den chtel jsem se informovat kdyz jsem zamestanec a zamenstnavatel na me pobira dotace a ja bych chtel ukoncit sve pusobeni ve firme kvuli nabidky lepsi prace tak aby nedostal nakou pokutu nebo necozamestaneo mi predhazuje. Mam strach ze mi napise naky spatny posudek nebo dostanu naky paragraf. Moc diky za odpoved

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   vše podléhá zákoníku práce. Výpověď můžete podat s tím, že se dohodnete anebo bude standardní postup s výpovědní lhůtou. Žádné sankce nehrozí.

   S pozdravem, KČ


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>