Dotace Evropská unie Dotační Kanál G+ Dotační info RSS
Kontakty

INOSTART – podpora začínajícím podnikatelům

Share Button

Od 2. května 2014 je možné podávat žádosti do Programu Inostart vyhlášený Ministerstvem průmyslu a obchodu. Program je financován z Programu švýcarsko–české spolupráce, ze kterého je vyčleněn grant ve výši cca 210 mil. Kč. Cílem programu je umožnit získání úvěrů k realizaci inovativních projektů začínajících podnikatelů a podpora udržitelnosti podpořených inovativních projektů částečnou úhradou nákladů na poradenství zajišťované Českou spořitelnou. Inovativní projekt je realizován podnikatelskou činností vymezenou seznamem podporovaných ekonomických činností podle CZ-NACE. Program potrvá do konce roku 2016.

Příjemce podpory musí být malým nebo středním podnikatelem, oprávněn k podnikání na území České republiky odpovídajícímu podporované ekonomické činnosti, registrován jako poplatník daně z příjmu a nesmí mít k datu podání žádosti o podporu nedoplatky vůči státu. Od zahájení jeho podnikatelské činnosti do podání žádosti o úvěr nesmí uplynout více než tři roky.

Česká spořitelna uzavře s žadatelem smlouvu o úvěru, ve které budou dohodnuty podrobné podmínky úvěru. Maximální doba splatnosti úvěru při jeho poskytnutí je 5 let od data první splátky jistiny úvěru.  Úvěr v rozmezí 0,5–15 mil. Kč bude zajištěn bankovní zárukou Českomoravské záruční a rozvojové banky až do výše 60 % nesplacené jistiny každého úvěru, případné další zajištění si dohodne podnikatel s Českou spořitelnou.

Úvěr od České spořitelny musí příjemce podpory použít pouze k financování způsobilých výdajů:

 • pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku, přičemž náklady na pořízení nemovitého majetku bezprostředně souvisejícího s předmětem inovativního projektu nesmí přesáhnout 40 % předpokládaných způsobilých výdajů projektu;
 • pořízení zásob, včetně drobného hmotného majetku, pokud není příjemcem podpory veden jako dlouhodobý hmotný majetek, resp. hmotný majetek;
 • pořízení drobného nehmotného majetku, pokud je příjemcem podpory vykazován jako náklad/výdaj;
 • DPH je součástí příslušného způsobilého výdaje.

 Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.

Redakce CYRRUS ADVISORY, a.s. Linda Choltová @ linda.choltova@cyrrusadvisory.cz, T: +420 380 425 302.

Zdroj: http://www.mpo.cz/dokument149126.html

 


Vaše dotazy a komentáře

 1. Martin Buchal napsal:

  Dobrý den,
  zajímalo by mne, jestli jako budoucí možný živnostník – výroba a montáž dálkově ovládaných stropních led panelů – mám možnost získat nějaké dotace. Děkuji za informace

 2. petra napsal:

  Dobrý den.Ještě nejsem podnikatelem,ale za pár měsíců mi končí MD a já chci realizovat můj sen v sociálním podnikání.Zaměstnávat a dávat možnost spokojenosti (po pracovní stránce) lidem postiženým.
  Malá kavárnička,výroba džemu,sušenek,těstovin…Mám v plánu koupit prostory a upravit je aby vyhovovaly. Prosím o radu s profinancováním .Děkuji Petra S.

 3. Zahradník Jiří napsal:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat, jestli mohu dostat dotací na pořízení kamiónu.Právě si zařizují koncesi a budu si zařizovat mezinárodní dopravu. Budu začínající podnikatel a jsem z Ostravska, děkuji p.Zahradník

 4. Marie Benešová napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda je možné dotaci uplatnit na zřízení květinářství, v rámci toho peníze použít na zaplacení nájmu prostor,vybavení prodejny, případné úpravy prodejny, aby obchod mohl nějakým způsobem fungovat.
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem
  Marie Benešová

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   bohužel tato podnikatelská činnost nespadá mezi podporované aktivity. Jedinou možností je např. krajská podpora, pokud daný kraj vhodným dotačním titulem disponuje – např. v JMK je možné získat dotaci až ve výši 80 000,- Kč pro začínající podnikatele. Případně i ÚP poskytuje podpory začínajícím podnikatelům, je však zapotřebí být veden na ÚP jako nezaměstnaný.

   S pozdravem, kČ

 5. Stanislava Nováková napsal:

  Dobrý den
  zajímalo by mě zda je možné dotací podpořit nákup speciální fotografické techniky v ceně asi 300 000. Jako OSVĆ podnikám již několik let, tento projekt by mi pomohl zapojit se po mateřské případně zaměstnat další matky po RD.
  Děkuji za odpověď Nováková

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   na nákup strojního vybavení se nabízí program OPPIK – Technologie. Výše dotace pro malé podniky je 45 %. Nyní je už sběr žádostí ukončen, nicméně v příštím roce by se měla výzva opět vyhlašovat.

   S pozdravem, KČ

 6. Jaroslava napsal:

  Dobry den, chtěla bych se zeptat zda je možné získat dotace na otevření soukromé praxe dentalní hygieny. Na zařízení a přístrojovou vybavenost. Děkuji

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   zřejmě asi nenajdeme vhodný dotační titul na Váš záměr. Zdravotnictví je podporováno, nicméně jen určité specifické činnosti.

   S pozdravem, KČ

 7. Lucie Beránková napsal:

  Dobrý den. Obracím se na vás s dotazem ohledně dotací. Chtěla bych si zařídit živnostenský list a začít podnikat v hlavním městě Praze, otevřít si obchod s tabákovým zbožím a kancelářskými potřebami. Nemám žádnou podnikatelskou historii. Mohu i já v tomto případě získat dotaci na vybavení prodejny plus na její zásoby? Děkuji Beránková

  • Dobrý den,
   bohužel Váš záměr nebude možné podpořit. Program INOSTART je určen inovativním projektům a dotace standardně nejsou poskytovány na nákup zásob. Dalším problémem je i umístění Vašeho podnikání. Praha je brána jako hospodářsky vyspělý region, a z toho důvodu jsou možnosti získání dotací na jejím území omezené.

   S pozdravem, AK

 8. kristýna napsal:

  Dobrý den. Chci se zeptat kdybych chtěla otevřít kosmetický salon. Zda dotace jdou i pro začínající podnikatele. A hlavně zda se musí koupit jen dlouhodobý majetek nebo se může zakoupit i kosmetika a pomůcky?
  Děkuji za odpověd

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   více informací se dozvíte na tomto odkaze. Případně se můžete osobně zastavit na pobočku České spořitelny, která má tento program v gesci.

   S pozdravem, KČ

 9. Dagmar Kramplova napsal:

  Dobrý den,
  začnu tím, že zatím nejsem podnikatel. Mám ale záměr a chci se pustit do jeho realizace. Chtěla bych „vybudovat“ dům s pečovatelskou službou protože posledních deset let v této oblasti pracuji. Zajímá mě, jestli bych měla nárok na získání dotací pro pořízení nemovitosti, rekonstrukci či úpravy a pořízení vybavení. Z vlastních zdrojů to i nadále bude jen sen… Děkuji za odpověď a pohodový den.

  • Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den paní Kramplová,

   pro Váš záměr se nabízí dotační titul MMR ČR – podpora podporovaných bytů. Příjemcem této dotace může být fyzická osoba podnikající nebo právnická osoba (včetně obcí). Je možné získat dotaci v max. výši de minimis 200 000 €.
   Tento program by se měl opět vyhlašovat na začátku roku 2015. Je zapotřebí mít už nachystané podklady, tj. stavební povolení, projektovou dokumentaci, kladné vyjádření obce aj.
   Více informací Vám zasílám do mailu.

   V případě dalších dotazů jsem Vám k dispozici.

   S pozdravem, KČ

 10. Marcel Krechler napsal:

  Dobrý den,

  zajímalo by mne více informací, mám zájem o schůzku.

  • Dobrý den,

   více informací ohledně programu Inostart se dozvíte na webových stránkách Českomoravské záruční a rozvojové banky, konkrétně ZDE anebo na stránkách České spořitelny, která úvěry poskytuje.

   V případě dalších dotazů či schůzky se mi ozvěte na mail.

   S pozdravem, KČ


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>