Dotace Evropská unie Dotační Kanál G+ Dotační info RSS
Kontakty

Pohostinství a cestovní ruch

Pro sekci pohostinství a cestovní ruch jsou určeny především programy usilující o rozšíření a zkvalitnění služeb, pro vybudování nových kapacit, které přinesou další rozvoj regionu a nové pracovní příležitosti v oblasti cestovního ruchu. Současně jsou z grantů financovány atraktivity, jako jsou cyklostezky, orientační tabule a památky lákající turisty k návštěvě českých měst a obcí. Podívejte se dále na přehled základních programů.

 • Operační program Zaměstnanost podporuje programy celoživotního a odborného vzdělávání, opatření vedoucí k dlouhodobému zajištění kvalifikované pracovní síly, mimo jiné také v oblasti cestovního ruchu.
 • Program rozvoje venkova podporuje dotace agroturistiku, která pokrývá výdaje na vybudování nebo rekonstrukci ubytovacích kapacit včetně stravování a zázemí pro různé sportovní aktivity.
 • Integrovaný regionální operační program podporuje větší investiční projekty, jako jsou opravy památek, tak aby byl podpořen rozvoj regionu a větší města mohla návštěvníkům i obyvatelům nabídnout moderní infrastrukturu pro volný čas.

Vaše dotazy a komentáře

 1. Sulková Daniela napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na možnost dotací ohledně agroturistiky, cestovního ruchu, máme velké zemanské stavení, v Jihočeském kraji, okres Český Krumlov, oblast kolem Křemže, Pod Klukem. Rádi bychom statek zhodnotili na ubytování, malinkou kavárničku, vinárničku, vysadili jsme vinnou révu, kterou bychom v případě možnosti rádi rozšířili. Prosím o posouzení dotací do budoucna.Děkuji moc. Daniela Sulková, Bohouškovice, Křemže

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   agroturistika bude podporována skrze Program rozvoje venkova. Očekává se vyhlášení výzvy na jaře 2016. Výše dotace až 45 %. Žádat však mohou pouze zemědělští podnikatelé, kteří prokáží určité příjmy ze zemědělské činnosti.

   S pozdravem, KČ

 2. Fedor napsal:

  Dobrý den,

  Radi bychom postavili penzion pro agroturistiku z dotací eu. Jaké jsou podmínky, kdy a kde je možné o dotaci žádat. Program rozvoje venkova jsem nenašel na stránkách dotací jako výzvu i jako žádost. Děkuji za odpověď.

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   podpora agroturistiky s největší pravděpodobností v tomto roce vyhlášena nebude. Konkrétní podmínky výzvy ještě nejsou známy, jelikož se zatím nevyhlásila. Můžete si prostudovat obecně platný dokument Programu rozvoje venkova ZDE (str. 267) a připravit se tak v předstihu.

   S pozdravem, KČ

 3. Yanna napsal:

  Dobrý den, jsem majitelkou budovy bývalého hotelu v centru města,které se nachází v rekreační oblasti Posázaví. V budově je v provozu pouze restaurace a část pokojů pro hosty využívá rodina k bydlení. Za jakých podmínek je možné požádat o dotaci na rekonstrukci tohoto hotelu.Děkuji za odpověď.

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   podpory cestovního ruchu jsou v novém programovém období omezeny. Budou podporovány pouze agropenziony s kapacitou do 40-ti lůžek v rámci Programu rozvoje venkova. Žádat budou moci pouze zemědělští podnikatelé, kteří prokáží příjmy ze zemědělské prvovýroby. Titul by měl být vyhlášen až v příštím roce.

   S pozdravem, KČ

 4. Miroslav Vychodil napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych vybudovat nový penzion v chatové osadě.
  Kapacita 10 lůžek.
  Jsem začínající podnikatel do 40 let, oblast Ždárské vrchy…
  Je možnost čerpání dotací?
  S pozdravem MV

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den, pane Vychodile,

   v novém programovém období jsou podpory pro cestovní ruch omezeny. Nicméně připadá v úvahu jediný program Program rozvoje venkova. Abyste mohl žádat, je zapotřebí abyste byl zemědělský podnikatel. Maximální výše dotace pro malý podnik je stanovena na 45 %. Tento program se bude vyhlašovat až na podzim. Podpora agroturistiky by měla být otevřena až v příštím roce.

   V případě dalších dotazů jsem Vám k dispozici.

   S pozdravem, KČ

 5. Marie Příhodová napsal:

  Dobrý den,podnikám v oblasti ubytovací služby a hostinská činnost.Nutně musím rekonstruovat a zvětšit prostory kuchyně
  včetně nákupu Gastro zařízení.Existuje nějaká výzva, která by finanně řešila tento problém.Děkuji s pozdravem

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   Program rozvoje venkova by mohl podpořit Váš záměr. Tento program je však určen pouze pro zemědělské podnikatele a je podporována pouze agroturistika.

   S pozdravem, KČ

 6. Ing Alice Sabreffova napsal:

  Dobry den, podnikam jiz 23 let v oboru pohostinstvi (konkretne cukrarna – bez vlastni vyrobny).Chtela bych renovovat zarizeni obchodu do stylu puvodni historie cukrarny, ktera se tahne daleko do predvalecneho obdobi.
  Tato doba je uzce spjata i s historii mesta. Je to turisticky velice zajimave tema (i s preshranicni turistikou).Mam moznost ziskat na dovybaveni provozovny dotace? Dekuji

  • Bc. Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den,

   dotace pro podnikatelský soukromý sektor jsou poskytovány z OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Abych pravdu řekla, spíše je podporován zpracovatelský a výrobní průmysl (Pokud byste se rozhodla i pro výrobu, nabízí se vícero možností.). Z OPPIK můžete čerpat dotaci na energetické úspory – např. zateplení objektu, výměna oken a dveří, případně vytápění.
   Cestovní ruch v novém období 2014-2020 nebude tak hojně podporován jako tomu bylo doposud. Podpory cestovního ruchu vyhlašuje i kraj.
   Co se týká programů přeshraniční spolupráce, ty jsou určeny spíše pro veřejný a neziskový sektor.

   S pozdravem, KČ

  • Ing Alice Sabreffova napsal:

   dekuji Sabreffova

 7. Barbara Brychtová napsal:

  Dobrý den, mohla by jste mi sdělit, kde se dozvím o dotačním programu pro objekty v rámci tzv. agroturistiky, který zmiňujete výše. Také kde se dozvím jaká kritéria musí splňovat „zemědělský podnikatel“. Děkuji Brychtová

  • Kateřina Čočková napsal:

   Dobrý den paní Brychtová,

   agroturistiku v novém období 2014-2020 bude zejména podporovat Program rozvoje venkova, případně i kraj.
   Aktuálně ještě nemáme k dispozici konkrétnější podmínky, měly by být známy až po vyhlášení nového programového období, tj. někdy na jaře 2015. Zatím se můžete podívat alespoň na nástin tohoto programu, ZDE .

   V případě zájmu o tuto podporu se nám prosím ozvěte na začátku roku 2015.

   S pozdravem, KČ

  • Barbara Brychtová napsal:

   Děkuji vám za odpověď. S pozdravem Brychtová

 8. Monika Vránová napsal:

  Dobrý den,
  rádi bychom vybudovali agropenzion s jízdárnou a hipostanicí. V minulém příspěvku jsem se dočetla,že je výše dotace jen 45%, není možné využít i jiný program s vyšší dotací? Potřebovali bychom pomoci i s vytvořením patřičné dokumentace, neměla by jste nějaký kontakt? Děkuji.
  S pozdravem Vránová

  • Dobrý den, paní Vránová,

   agroturistika bude v novém programovém období 2014-2020 podporována z Programu rozvoje venkova. Je možné, že výše dotace bude dosahovat až 60 %, pokud se skloubí podmínky – znevýhodněná oblast ČR + začínající zemědělský podnikatel do 40 let.
   Agroturistiku podporují i kraje ze svého rozpočtu či přímo Ministerstvo zemědělství ČR.
   Nyní MZ ČR vyhlásilo výběrové řízení, které je otevřeno do 24. 11. 2014. Podpora je určena pouze neziskovým organizacím – podpora rozvoje jezdeckého sportu, péče o koně a hippoterapie.

   Po vyhlášení nového programového období 2014-2020 (začátkem 2015) se budou jednotlivé výzvy otevírat.

   V případě dalších dotazů jsem Vám k dispozici.

   S pozdravem, RB

 9. Marek Relich napsal:

  Dobrý den,
  mám záměr na svém penzionu v centru města s 30 tis. obyvateli vybudovat veřejné saunové centrum.
  Myslíte že bych se vešel do nějakého programu – něco v duchu rozšíření služeb, nebo zvýšení turistické atraktivity regionu?
  Předběžný rozpočet je jen 1,6 mil. Kč.
  Děkuji za info.

  • Dobrý den, pane Relichu,

   cestovní ruch ve smyslu penziony, hotely a wellness centra v novém programovém období 2014-2020 už nebude tak hojně podporován jako doposud. Prostředky se budou zaměřovat spíše na podporu agroturistiky, naučných stezek, cyklostezek aj.

   Je možné, že se vyhlásí nějaká menší krajská regionální podpora cestovního ruchu. Tyto dotace jsou ale menšího charakteru, okolo 200.000,-. Druhou možností je Integrovaný regionální operační program, ale nedokážu Vám nyní říci, zda nějaká vhodná podpora pro Vás bude otevřena.

   Můžete popřemýšlet o mzdových příspěvcích na nové zaměstnance, tyto programy jsou stále aktuální a vhodné pro všechny.

   S přáním hezkého dne, KČ

  • Marek Relich napsal:

   Dobrý den,
   sice jste mne mne nepotěšila, ale přesto vám velmi děkuji za rychlou a jasnou odpověď.
   Zase se s tím poperu sám.
   Přeji hezký den.

 10. Robert Krýsa napsal:

  Dobrý den

  chci rozšířit ubytovací kapacitu a chtěl jsem se zeptat jestli je možnost čerpání dotací.

  Děkuji
  Robert Krýsa
  739492016

  • Dobrý den,

   z oblasti penzionů a ubytovacích zařízení budou podporovány v novém programovém období pouze objekty v rámci tzv. agroturistiky. Finanční prostředky je možné použít na stavební výdaje ve vazbě na malokapacitní ubytovací zařízení (min. 6, max. 40 lůžek). Ubytování by zahrnovalo stravování, sportoviště a příslušná zázemí. Jak již ale bylo zmíněno, jedná se o oblast agroturistiky. Příkladem by tedy mohlo být vytvoření agropenzionu s jízdárnou apod. Podmínkou však je, že se musí jednat o zemědělského podnikatele. Maximální výše dotace je 45%.

   S pozdravem, RB


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Loading...
Loading...