Dotační info na Facebook Dotační info na Linkedin RSS
Kontakty

Post-lithium-iontové baterie v dopravě

Share Button

V programu Horizont 2020 je vypsána výzva, která se zaměřuje na využívání post-lithium-iontových baterií v automobilovém průmyslu. Elektrifikace silniční dopravy je klíčem k udržitelné a ekologicky šetrné mobilitě osob a přepravě zboží, zejména v městských oblastech.

Pro dosažení pokroku i nad rámec současných technologií lithium-iontových článků,  musí dojít ke zlepšení klíčových faktorů, jako např.: hustota energie, hustotu výkonu, schopnost pracovat v náročných teplotních podmínkách, rychlost nabíjení, a vnitřní bezpečnosti z bateriových článků, včetně nárazových a zneužívání podmínek. Stárnutí musí být důkladně pochopeno, aby se dosáhlo delší životnosti baterie.

Kromě toho, budoucí baterie musí mít konkurenceschopnou cenu. Dále musí být produkovány šetrně k životnímu prostředí, s ohledem na dostupnost surovin a s ohledem na životní cyklus. V zájmu urychlení průmyslového zavádění navrhovaného řešení by měl být zahrnut vývoj prototypů.

Očekávaný dopad

  • Významné zlepšení využitelnosti elektromobilů s prodlouženým driving range a lepší trvanlivost baterie (nabíjení a bezpečnost) získat za konkurenční ceny. Hustota energie z navrhovaných nových baterií by měla dosáhnout alespoň dvakrát hustotu energie ve srovnání s nejlepší ve své třídě technologií Li-Ion současně hustoty výkonu.
  • Lepší přijetí elektrifikovaných vozidel ve společnosti, a tím i přínos k zlepšení udržitelné dopravy, snížení znečištění a hluku v městských oblastech.
  • Evropská konkurenceschopnost prostřednictvím rozvoje nových klíčových technologií a souvisejících výrobních kapacit.

Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.

Redakce Dotační.info, Petra Králíčková

Podívejte se také na výzvu k tomuto článku Horizont 2020 – Výzva pro nanotechnologie – post-lithium-iontové baterie pro elektrické aplikace , která poskytuje základní informace pro podání žádosti a dotací.

Zdroj: http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/h2020/index.html