Přeskočit na obsah

MK ČR — Program péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny

Dotace na podporu obnovy a zachování kulturních památek, zejména památek lidové architektury, jakými jsou například zemědělské usedlosti, chalupy, kapličky, boží muka, ale i ve prospěch obnovy a zachování venkovských kostelů, zámečků, tvrzí, technických děl, soch a pomníků, zahrad apod., které se nacházejí na území vesnických památkových rezervací a zón a krajinných památkových zón.

Příjem žádostí:

 • Žádosti lze předkládat do 31. ledna 2023.

Příjemci podpory:

 • Program je určen vlastníkům kulturních památek bez ohledu na typ vlastnictví.

Typy podporovaných projektů:

 • Program péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny, je v rámci komplexní péče o památkový fond v České republice určen na podporu obnovy a zachování kulturních památek, zejména památek lidové architektury, jakými jsou například zemědělské usedlosti, chalupy, kapličky, boží muka, ale i ve prospěch obnovy a zachování venkovských kostelů, zámečků, tvrzí, technických děl, soch a pomníků, zahrad apod., které se nacházejí na území vesnických památkových rezervací a zón a krajinných památkových zón.

Forma a výše podpory:

 • Příspěvek může tvořit maximálně 80 % ze smluvní ceny díla nebo z ceny nakoupeného a v daném kalendářním roce zabudovaného stavebního materiálu (pokud jde o obnovu prováděnou svépomocí). Maximální hranice příspěvku se určuje přímou úměrou mezi výší příspěvku a smluvní cenou.

Specifika a omezení:

 • Akce obnovy nemovitých kulturních památek musí být realizovány a profinancovány v období 1. 1. 2023 do 31. 12. 2023.

Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.

Zdroj

4 komentáře na “MK ČR — Program péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny”

 1. Dobrý den,

  vlastníme zemědělskou usedlost, která je kulturní památkou. Prosím, jaké jsou možnosti získání dotace na její opravu? Usedlost se nachází na území městyse Davle, Středočeský kraj.
  Děkuji Ester Miluničová

  1. Mgr. Lucie Tomčíková

   Dobrý den,
   lze využít Havarijní program. Veškeré informace o podmínkách a míře podpory naleznete na stránkách MK ČR: https://www.mkcr.cz/havarijni-program-281.html.
   Pokud se v rámci městyse Davle nachází památková zóna, kde stojí i vaše usedlost, je možné podat žádost i v této výzvě.
   Dále pak Středočeský kraj poskytuje dotace v rámci „Programu pro poskytování dotací na obnovu památek z rozpočtu Středočeského kraje ze Středočeského Fondu kultury a obnovy památek”. Letos již příjem žádostí byl ukončen, ale je možné se připravit na další rok, podmínky by měly být obdobné: https://www.kr-stredocesky.cz/web/kultura/program-2023-pro-poskytovani-dotaci-na-obnovu-pamatek.
   S pozdravem, Lucie Leikepová Tomčíková

 2. DOBRÝ DEN,
  VLASTNÍM ZÁMEK-TVRZ ČP.1 OKROUHLICE U H.BRODU.
  LZE ZÍSKAT PODPORU NA REKONSTRUKCI-OPRAVU?
  DĚKUJI
  ENDRLEF
  M602257927

  1. Mgr. Lucie Tomčíková

   Dobrý den,
   Pokud by se jednalo o kulturní památku, lze využít Havarijní program. Veškeré informace o podmínkách a míře podpory naleznete na stránkách MK ČR: https://www.mkcr.cz/havarijni-program-281.html.

   Dotaci na obnovu kulturních památek na svém území poskytuje také Kraj Vysočina — https://www.telc.eu/mesto_a_samosprava/mestsky_urad/odbor_rozvoje_a_uzemniho_planovani/pamatkova_pece/dotace_kraje_vysocina_na_obnovu_pamatek_v_roce_2023.
   S pozdravem, Lucie Leikepová Tomčíková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru