Přeskočit na obsah

MMR — Výzva č. 1 — Dotace v roce 2023 z podprogramu 117D066 Bytové domy bez bariér

Dotace na podporu odstraňování bariér při vstupu do bytového domu a do výtahu a výstavbu osobních výtahů v bytových domech se čtyřmi a více nadzemními podlažími (nezapočte se neobydlení podkroví, např. půda, ateliér), které jím nejsou vybaveny a nikdy nebyly a u kterých jsou k tomu stavebně technické předpoklady.

Příjem žádostí:

 • Žádosti je možné předkládat od 8. listopadu 2022 do 20. prosince 2022, 12:00 hod.

Příjemci podpory:

 • Vlastník nebo spoluvlastník bytového domu, 
 • společenství vlastníků,
 • vlastník nebo spoluvlastník jednotky vykonávající činnost správce v bytovém domě, ve kterém společenství vlastníků nevzniklo.

Typy podporovaných aktivit:

 • Podpora na odstraňování bariér při vstupu do bytového domu a do výtahu a výstavbu osobních výtahů v domech se čtyřmi a více nadzemními podlažími (nezapočte se neobydlení podkroví, např. půda, ateliér), které jím nejsou vybaveny a nikdy nebyly a u kterých jsou k tomu stavebně technické předpoklady.

Forma a výše podpory:

 • Celková alokace na tuto výzvu činí 80 mil. Kč.
 • Dotace je poskytována ve výši max. 50 % uznatelných výdajů na realizaci akce.
 • Maximálně však :
  • 200 tis. Kč v případě bezbariérových úprav přístupu do bytového domu a do výtahu,
  • 800 tis. Kč v případě výstavby osobního výtahu pro jeden vchod do bytového domu.

Specifika a omezení:

 • Nejzazší termín ukončení realizace a financování akce 31. prosince 2023.
 • Žádost nemůže být podána na akci, u které již byla ukončena realizace.
 • Výzva nepodporuje odstranění bariér při vstupu do bytového domu a do výtahu instalací  technických zařízení překonávajících schody (např. šikmá schodišťová plošina).
 • Přístup k výtahu umístěnému v jednom vchodě bytového domu s více čísly popisnými realizovaný skrze vedlejší vchod s jiným číslem popisným není považován za bezbariérový.
 • Výzva není zaměřena na rekonstrukci stávajícího výtahu v bytovém domě.

Doplňující informace:

Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.

Zdroj

49 komentářů na “MMR — Výzva č. 1 — Dotace v roce 2023 z podprogramu 117D066 Bytové domy bez bariér”

 1. Karolína

  Dobrý den. Chci se zeptat, jestli musí být pro získání dotace bezbarierový i výtah — což by mi přišlo logické nebo jen přístup k výtahu. Děkuji.

  1. Mgr. Lucie Tomčíková
   Mgr. Lucie Tomčíková

   Dobrý den,
   ano, samozřejmě musí být bezbariérový i přístup do výtahu.
   S pozdravem, Lucie Leikepová Tomčíková

    1. Mgr. Lucie Tomčíková
     Mgr. Lucie Tomčíková

     Dobrý den,
     osobní výtah nemusí splňovat podmínky dle přílohy č. 1 oddílu č. 3 vyhlášky 398/2009 Sb.
     S pozdravem, Lucie Leikepová Tomčíková

   1. Ondrej

    Dobry den — bohuzel jsme nestihli v roce 2021 podat zadost o tento program. Bude MMR program opakovat i pristi rok?
    Dekuju

   2. Pavla

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda MMR už vyhlásilo výsledky pro rok 2021 dotace na výtah? Děkuji Pavla Lehká

   3. Milan

    Dobrý den, pokud dnes začnu pracovat na projektové dokumentaci pro stavební povolení, o které následně požádám v červnu 2020, domníváte se, že vzhledem k lhůtám je ještě možné stihnout podat žádost o dotaci na výtah na podzim 2020 pro novou výzvu na podporu výstavby výtahů v roce 2021? Děkuji.

   4. Milan

    Dobrý den,
    bylo možné tuto dotaci použít i na vybudování výtahu v soukromém činžovním domě v Praze 2? Respektive existuje možnost podobné dotace pro roky 2021 či 2022?
    Děkuji.

    1. Mgr. Lucie Tomčíková

     Dobrý den,
     dotaci je možné získat i pro soukromý činžovní dům, který doposud výtahem nedisponuje a má alespoň 4 patra. Výzva bývá vyhlašována každoročně na podzim a podmínky bývají obdobné. Na podzim 2020 je tedy možné očekávat novou výzvu na podporu výstavby výtahů v roce 2021.
     S pozdravem, LT

   5. Renata Suchá

    Dobrý den,

    výzvu na program “Bytové domy bez bariér” (výstavba výtahu) pro rok 2017 jsme nestihli, stavební povolení máme v nejbližších dnech teprve dostat. Pokud by se stejná výzva opakovala pro rok 2018, chtěla jsem se zeptat, zda bychom vůbec měli šanci na dotaci na stavbu výtahu, kdybychom výstupy z výtahu měli v mezipatrech. U nás bohužel nelze realizovat jinak, přičemž jedním z důležitých kritérií pro obdržení dotace je procento bytů, které budou dosažitelné bezbariérově, což u nás bude 0, neboť každý si ke svému bytu od výtahu bude muset pár schodů vyjít nebo sejít. Dalším důležitým kritériem je počet osob ve věku 65 a více. Nás trápí spíše opačný problém — matky musí vynášet své malé děti na rukou do 5. a 6. NP. Zajímalo by mne tedy, zda bychom v tomto programu měli vůbec nějakou naději na úspěch.

    Předem děkuji za odpověď.

    Renata Suchá

   6. Marie

    Jsmespolečenstvo vlastníku majitelé domu zroku1900 chtěli bychom přistavir výtah ale musí se přisravit ze dvota dostalibychom příspěvek Marie Páralová Brno

   7. Jiri Novy

    Dobry den,
    bydlim v bytovem dome, ktery se v padesatych letech postavil s vytahem. Ale po par letech provozu soudruzi rozhodli o zastaveni vytahu a vytah od te doby do dnes nejezdi. Letos jsme se shodli na tom, ze by jsme vybudovali novy vytah a k tomu vyuzili puvodni sachtu na vytah. Mame v tomto pripade narok na dotaci? Vse mimo sachty se musi vybudovat znovu. Ptam se proto, jestli mame cekat na pripadne dalsi vypsani teto dotace. Dekuji za odpoved.

   8. Lukáš Vavřina

    Dobrý den,
    letos už to bohužel nestihneme, ale pokud by byla výzva i příští rok, rozumím dobře, že je platná pouze pro domy s bezbariérovým přístupem?

    Případně není jiná výzva, která by pomohla při výstavbě výtahu do starého činžovního domu, kde nikdy nebyl?

    Děkuji za odpověď

   9. Daniel Rous

    Dobrý den,
    jsem členem výboru SVJ Na Březince 2251/15 a chtěli bychom v našem bytovém domě vystavět výtah. Upozorňuji, že se nejedná o bezbariérový vstup do domu ani do výtahu.
    A dozvěděl jsem se, že máme možnost žádat o dotaci na příslušný projekt.
    Jde mi v první fázi o to, jaké kroky máme k případnému získání dotace činit, neb termín pro podání je “šibeniční”(30.12.2016).
    Děkuji moc za Vaši odezvu, s pozdravem Daniel Rous

   10. Pavel Horný

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli se dotace na výstavbu nových výtahů v bytovém domě poskytují každý rok, nebo je to záležitost pouze příštího roku 2017 ? Děkuji za odpověď.

    1. Mgr. Lucie Tomčíková

     Dobrý den,

     program Podpora bydlení bývá vyhlašován každý rok, zde je několik podprogramů, jejichž vyhlášení závisí na rozpočtu, nemohu vám tedy říci, zda bude výzva na podporu výstavby výtahu vyhlášena 100 % také na další rok, je to ale pravděpodobné.

     S pozdravem, LT

   11. Dědičová Jana

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možno požádat o tuto dotaci i pro společenství, kde již výtah je, ale již starý — nesplňující předpisy.

   12. Radka Uhrová

    Dobrý den,

    děkuji za odpověď. Přesto si dovolím ještě konkrétní dotazy (omlouvám se za svoji “natvrdlost”, ale z odpovědi mi nevyplývá následující):
    Ještě nemáme stavební povolení — za předpokladu, že jej získáme do data možnosti podání žádostí, tj. 30.12.2016, lze stavbu zahájit v roce 2017?
    V níže uvedené výzvě je také: stavební práce budou zahájeny do konce příslušného roku, ve kterém je dotace přidělena — při konci podací lhůty 30.12.2016 je asi nereálné, že by dotace byla přidělena v roce 2016, a tedy zahájení by bylo nezbytné/možné do konce roku 2017. Je to tak, prosím, správně?
    Mluvíme o téže výzvě — 117D0660 Bytové domy bez bariér?
    Odkazy, které na vašem webu uvádíte, bohužel, nejsou funkční a nelze se dostat na zdroj. Po vyhledání jsem našla na webu MMR pouze výše uvedenou výzvu.
    Děkuji

    1. Mgr. Lucie Tomčíková

     Dobrý den,

     ano, chápete to správně, stavební povolení je nutné doložit do 30. 12. 2016 k žádosti a stavební práce je nutné započít v roce 2017. Myslíme stejnou výzvu, nevím, kde je problém, ale proklik Zdroj jsem kontrolovala a funguje.

     S pozdravem, LT

   13. Radka Uhrová

    Dobrý den,

    ve výzvě je uvedeno: Tento podprogram stanovuje podmínky pro přijímání žádostí na akce, které musí být zahájeny
    do konce roku 2016.
    V jedné z odpovědí uvádíte: výzva na rok 2016 byla na všechny dotační tituly z podprogramu Podporované byty vyhlášena dne 1. 11. 2015. V průběhu roku 2016 se žádná další výzva na aktuální rok nepředpokládá.
    Na rok 2017 by výzva měla být vyhlášena v říjnu 2016.
    Výše uvedená výzva byla vyhlášena v listopadu 2016, ale není na rok 2017.
    Zároveň nesmí být stavba dokončena před vydáním Rozhodnutí. Přičemž ukončení příjmu žádostí je 30.12.2016. Lze tedy podat žádost pouze na rozestavěnou akci? Není možné podat žádost na akci, kterou uskutečníme dle úspěchu v hodnocení, protože na pokrytí celé částky nemáme prostředky (jinak bychom nepotřebovali dotaci)?
    Děkuji

    1. Mgr. Lucie Tomčíková

     Dobrý den,

     výše uvedená výzva je na rok 2017. Můžete žádat na nezapočaté akce, k žádosti je nutné doložit stavební povolení. Pokud vám bude dotace přiznána, je nutné započít práce v tom roce, na který vám dotace byla přiznána a dokončit akci dle termínu stanovených v Rozhodnutí, pokud termín nestíháte, je nutné o tom ihned informovat poskytovatele dotace a domluvit se na prodloužení termínu.

     S pozdravem, LT

   14. Miloslava Šubová

    Dobrá den,

    je možné, aby společenství vlastníků 4patrového domu se 75ti byty získalo dotaci v roce 2017 na výtah, který bude realizován jen do mezipater, a který bude možno použit pouze do vyšších pater přiložením elektronického klíče ( čipu) ke čtečce? Vlastníci přízemních bytů se na pořízení výtahu nechtějí finančně podílet.
    Děkuji za odpověď

   15. Jiří Egermajer

    Dobrý den,
    bude případně při výzvě na 2017 možné žádat o dotaci zpětně, pokud již u nás v domě proběhla rekonstrukce výtahů v letošním roce?
    Děkuji

    1. Mgr. Lucie Tomčíková

     Dobrý den,

     bohužel, v rámci tohoto programu není zpětná dotace možná, v podmínkách je napsáno, že akce nesmí být ukončena před datem vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace, což ve vašem případě nastalo.

     S pozdravem, LT

   16. jaromír vambera

    Dobrý den, požádal bych o informaci, jestli jsem dobře pochopil, že je možné získat dotaci 200 000,- Kč na vybudování bezbariérového přístupu do domu, kde již je výtah instalován a z něj jsou pak přístupná jednotlivá patra s bytovými jednotkami — 20 bytů. Do vchodu domu je bohužel v současné době schodiště, ale z jiné strany domu by se v úrovni chodníku (dům je samostatně stojící) dal probourat bezbariérový přístup přes chodbu ve stejné úrovni k již postavenému výtahu.
    Děkuji za odpověď s pozdravem Jaromír Vambera

    1. Mgr. Lucie Tomčíková

     Dobrý den,

     ano, lze získat max. dotaci 200 000 Kč na realizaci úpravy vstupu k již vybudovaného výtahu. Dotaci na odstranění bariér při vstupu do domu a k výtahu nelze použít na instalaci technických
     zařízení překonávajících schody.

     S pozdravem, LT

   17. Ondra Třebíč

    Dobrý den pro žádost, případně získání dotace na Bytové domy bez bariér (ptám se s výhledem pro rok 2017)je nutný souhlas s realizací záměru všech vlastníků bytů v domě, nebo stačí souhlas 3/4 většiny na usnášeníschopném shromáždění vlastníků?
    Děkuji za info

    1. Mgr. Lucie Tomčíková

     Dobrý den,

     v případě, že žadatelem je společenství vlastníků nebo bytové družstvo, předkládá se k žádosti usnesení shromáždění společenství vlastníků nebo členské schůze, příp. shromáždění delegátů, bytového družstva o souhlasu s realizací projektu.

     S pozdravem, LT

   18. Dana Kellerová

    Dobrá den,

    je možné, aby společenství vlastníků 4patrového domu se 16ti byty získalo dotaci na výtah, který bude možno použit pouze do vyšších pater přiložením elektronického klíče ( čipu) ke čtečce? Vlastníci přízemních bytů se na pořízení výtahu nechtějí finančně podílet.

    Děkuji

   19. Randáková

    Dobrý den,
    v dotazech k této výzvě jsem se dočetla, že by nová výzva, která umožňuje výstavbu výtahu, měla být vyhlášena na podzim letošního roku. Ráda bych se zeptala zda je poskytovatelem dotace přímo Ministerstvo pro místní rozvoj a žádost se bude zasílat elektronicky přímo, či zda se bude žádost podávat na Krajském úřadě příslušného kraje. Ráda bych na podzim podala žádost (po vyhlášení výzvy), jelikož bydlíme v bytovém domě (8 bytových jednotek), kde není výtah.
    Mnohokrát děkuji za odpověď, s pozdravem Randáková

   20. Michaela

    Dobrý den, v letošním roce budeme v našem domě s dvanácti byty stavět výtah. Může ještě naše společenství požádat o dotaci nebo už je pozdě? Děkuji

    1. Karolína

     Dobrý den, kde prosím najdu přesná kritéria která musí projekt výtahu splňovat? Konkrétně mi jde o šířku vstupních dveří. Platí zde vyhláška č.398/2009? Máme menší prostor. Děkuji.

    2. Lukáš

     Dobrý den. Máte informace, zdali se tato výzva bude opakovat v průběhu roku 2016? NEbo už jdeme s křížkem po funuse? Děkuji.

     1. Mgr. Lucie Tomčíková

      Dobrý den,

      výzva na rok 2016 byla na všechny dotační tituly z podprogramu Podporované byty vyhlášena dne 1. 11. 2015. V průběhu roku 2016 se žádná další výzva na aktuální rok nepředpokládá.
      Na rok 2017 by výzva měla být vyhlášena v říjnu 2016.

      S pozdravem, LT

    3. Tereza Polomsková

     Dobrý den,

     je možné získat podporu pro tyto aktivity i pro jiné subjekty (soukromý/veřejný sektor).

     Děkuji.

     1. Mgr. Lucie Tomčíková

      Dobrý den,

      žádat může osoba, jak ze soukromého, tak z veřejného sektoru, ale musí být vlastník nebo spoluvlastník bytového domu, nebo společenství vlastníků, nebo vlastník nebo spoluvlastník jednotky vykonávající činnost správce v bytovém domě, ve kterém společenství vlastníků nevzniklo.

      S pozdravem, LT

    4. Pavel Grünwald

     Prosím o info kde podat žádost o dotaci a formulář žádosti na dotaci k pořízení Stavební úpravy umožňující bezbariérový přístup do domu a k výtahu.
     Výstavba nového výtahu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru