Přeskočit na obsah

MMR Podpora výstavby komunitních domů seniorů

Dotace na výstavbu komunitního domu pro seniory k zajištění sociálního nájemního bydlení pro osoby z cílové skupiny. Tento způsob bydlení má za cíl poskytnou seniorům soběstačnost a nezávislost a má podpořit principy sousedské výpomoci.

Příjem žádostí:

 • Žádosti jsou přijímány do 30. 10. 2015.

Příjemci podpory:

 • Příjemcem dotace je fyzická osoba podnikající nebo právnická osoba (včetně obcí).

Typy podporovaných aktivit:

 • Vznik podporovaných bytů na území České republiky sloužících k poskytování sociálního bydlení pro seniory. 
 • Cílovou skupinou jsou osoby ve věku 60 let a více (60+), které prokáží, že jejich průměrný čistý měsíční příjem v období 12 kalendářních měsíců před uzavřením nájemní smlouvy nepřesáhl 1 násobek průměrné měsíční mzdy v případě 1 členné domácnosti nebo 1,2 násobek v případě 2 členné domácnosti.

Forma a výše podpory:

 • Maximální výše podpory na jeden byt je 650 000 Kč.
 • Dotace poskytována podle pravidla „SGEI – de minimis“, kdy součet „de minimis“ a „SGEI de minimis“ v kterémkoliv tříletém období nesmí přesáhnout částku v Kč odpovídající 500 000 EUR.

Specifika a omezení:

 • V Komunitním domě seniorů musí být minimálně 10 bytů, maximálně však 25 bytů.
 • Komunitní dům seniorů musí splňovat technické parametry bezbariérového užívání staveb.
 • Podlahová plocha bytu v Komunitním domě seniorů nesmí překročit 45 m2.
 • Nájemné za 1 m2 podlahové plochy podporovaného bytu nesmí překročit limit, který ke dni vyhlášení tohoto programu činí 57,20 Kč.
 • Upozornění: V případě, že dotace nebude profinancována do konce rozpočtového roku, ministerstvo nezaručuje možnost dočerpání v následujícím roce. Faktury k proplacení musí v tomto případě být na ministerstvo předloženy nejpozději do 7. prosince 2015.

Doplňující informace:

Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.
[mpress_banner banner=“7713”]
Zdroj

16 komentářů na “MMR Podpora výstavby komunitních domů seniorů”

 1. Josef Járos

  Mám velkou nemovitost u Třeboně, je zde možnost vybudovat cca 12 bytů pro seniory,je zde veškerá dostupná lékařská péče,služby a nedaleké lázně.Hledám dotace na jejich výstavbu.Děkuji

  1. Mgr. Lucie Tomčíková

   Dobrý den,
   letos by měla být vyhlášena výzva na příjem žádostí do programu MMR Podpora výstavby komunitních domů pro seniory, kde by bylo možné získat podporu na váš záměr. Výzva bývá vyhlašována na podzim.
   S pozdravem, LT

 2. Urbánková

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat zda bude znovu v letošním roce vyhlášena podpora komunitních domů pro seniory pro rok 2018.
  Děkuji
  Urbánková

  1. Mgr. Lucie Tomčíková

   Dobrý den,
   dotační programy vyhlašuje MMR ČR na podzim dle rozpočtu, není tedy možné nyní stanovit, jaké programy budou vyhlášeny. Je však pravděpodobné, že výzva na podporu budování komunitních domů bude vyhlášena i na rok 2018.
   S pozdravem, LT

 3. Martina Šťastná

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala na nějaké info ohledně dotací na pečovatelský dům. Táta ted koupil dům s velkou zahradou. Jeho záměr je udělat zde pečovatelský dům pro seniory. Jsme laici , potřebovali bychom od někoho pomoct s žádostí o dotace, se záměrem (zpracování atd.) je možné někoho takového navštívit nebo kontaktovat? Moc děkuji za ochotu a odpověď. Martina Šťastná

  1. Mgr. Lucie Tomčíková

   Dobrý den,
   v rámci ubytování pro seniory se poskytuje podpora od Ministerstva pro místní rozvoj, v rámci programu Komunitní domy pro seniory. Přesné podmínky naleznete na stránkách http://www.mmr.cz/getmedia/083dd4cd-8925–47d8-96fb-a642f9eb21f2/Podporovane-byty-2016_2.pdf?ext=.pdf. Není zde podpora přímo pečovatelského domu pro seniory, ale je nutné, aby v dané oblasti byla dostupná terénní sociální služba.
   S pozdravem, LT

 4. Ing. Milan Pelikán
  Ing. Milan Pelikán

  Dobrý den,
  Nové otevření výzvy programu MMR Podpora výstavby komunitních domů seniorů je očekáváno na podzim letošního roku.
  Jsme projekční kancelář a zajímalo by nás, na základě jakého stupně projektové dokumentace mohou obce o tuto dotaci žádat?
  (studie, územní rozhodnutí, dokumentace pro stavební povolení)
  Děkuji za Vaši odpověď.

 5. Roman Holubníček

  Dobry den rad bych se vas zeptal jsem vyuceny kuchar rad bych zacal podnikat mym cilem by bylo vybudovat domov pro seniory myslim si ze spousta lidi u nas se potyka s ruznymi problemy kde na stari bude ci uvolnit byt mladym muzete me poradit zda-li by to bylo mozne timto smerem pomoct lidem pro dobrou vec muze norm fyzicka osoba dosahnout na dotace a uskutecnit treba i svuj záměr ci skutecnost neco podniknout dekuji za odpověd

  1. Ing. Alžběta Klimešová

   Dobrý den,
   v aktuálně vyhlášeném programu Podporované byty pro rok 2016, kam spadá dotační titul Pečovatelské byty, Vstupní byty a Komunitní dům seniorů, jsou způsobilými žadateli pouze právnické osoby.
   S pozdravem, AK

  1. Bc. Kateřina Čočková
   Bc. Kateřina Čočková

   Dobrý den,
   nejedná se o klasický domov důchodců. Podpora je určena na komunitní bydlení seniorů, je kladen důraz na soběstačnost seniorů (v domě by neměla být pečovatelská služba).
   S pozdravem, KČ

 6. Vendula Pillárová

  Dobrý den,
  prosím o info, zda bude možno žádat o dotaci na podporu komunitních domů pro seniory i v příštím roce, tedy v r.2016? Děkuji za odpověď.
  Pillárová Vendula

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru