Přeskočit na obsah

Nová zelená úsporám — Program HOUSEnerg Modernizačního fondu ‑Rodinné domy „Oprav dům po babičce“

Cílem programu je zrychlit tempo renovací za účelem snižování energetické náročnosti budov, využití stávajícího bytového fondu a zvyšování dostupnosti kvalitního a úsporného bydlení.

Příjem žádostí:

 • Žádosti o dotaci lze podávat od 26. září 2023.

Příjemci podpory:

 • Žadatelem o podporu může být pouze zletilá ekonomicky aktivní fyzická osoba, která je vlastníkem stávajícího rodinného domu.
 • Program je určen vlastníkům rodinných domů či rekreačních objektů využívaných k trvalému bydlení, kteří jsou ekonomicky aktivní, tj. zaměstnancům, zaměstnavatelům, osobám samostatně výdělečně činným, pracujícím důchodcům, pracujícím studentům a učňům, rodičům na mateřské dovolené. Žádat mohou jako fyzické osoby nepodnikající.

Typy podporovaných aktivit:

 • 1 Oblast A – ZATEPLENÍ.
 • 2 Oblast C – ZDROJE ENERGIE.
 • 3 Oblast D – ADAPTAČNÍ A MITIGAČNÍ OPATŘENÍ.

Forma a výše podpory:

 • Dotace pokryje 50 % způsobilých výdajů. Na komplexní zateplení je možné získat až 1 milion korun. Další nemalé částky lze čerpat na ostatní úsporná opatření.
 • Podpora cílí na mladé rodiny, proto žadatelé obdrží rodinný bonus ve výši 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě.
 • Domácnosti z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje a z obcí podporovaných státem dostanou bonus 10 % z celkové výše dotace.
 • Žadatelé, kteří kromě dotace na zateplení požádají ve stejné žádosti o další úsporná opatření, dostanou kombinační bonus ve výši 10 tisíc korun za každou kombinaci.
 • Bonus za environmentálně šetrné řešení projektu: Výše bonusu je stanovena na 300 Kč za každý získaný bod. Maximální výše bonusu je stanovena na 30 000 Kč.

Specifika a omezení:

 • Podpora se poskytuje na opatření realizovaná na rodinných domech na území České republiky.

Doplňující informace:

Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.

Zdroj

2 komentáře na “Nová zelená úsporám — Program HOUSEnerg Modernizačního fondu ‑Rodinné domy „Oprav dům po babičce“”

 1. Marta Šímová

  Dobrý den, jsem ve starobním důchodu a potřebuji vyměnit přímotopy v rodin. domku za tepelná čerpadla vzduch-vzduch (klimatizace). Výše platby za elektřinu je neúnosná, je to jediné řešení pro nás na úsporu elektřiny. Jsem vlastník domu. Mám nárok na dotaci (60 000-)? Bydlím s 27 . letým vnukem. Děkuji za odpověď.

  1. Mgr. Lucie Tomčíková
   Mgr. Lucie Tomčíková

   Dobrý den,
   pro výměnu pouze přímotopů je možné využít dotační program NZÚ Dotace pro rodinné domy – standard. Zde je poskytována dotace na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva nižší než 3. třídy, kotlů na topné oleje, lokálních topidel (např. kamen) využívaných jako hlavní zdroj tepla za kotel na biomasu či tepelné čerpadlo a na výměnu plynových kotlů starších než 20 let a elektrického vytápění za tepelné čerpadlo.
   Vztahuje se i na příslušenství a zapojení do otopné soustavy. Dotace je ve výši:
   — Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pro vytápění- 60 000 Kč
   — Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pro vytápění a přípravu teplé vody – 80 000 Kč
   Podrobné podmínky dotace jsou uvedeny v Závazných pokynech pro žadatele – Rodinné domy: https://novazelenausporam.cz/rodinne-domy/standard/.

   Další možností je využití dotačního programu Domácnosti s nižšími příjmy – kotlíkové dotace. Informace naleznete na stránkách programu: https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/kotlikove-dotace/domacnosti-s-nizsimi-prijmy/.

   S pozdravem, Lucie Leikepová Tomčíková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru