Přeskočit na obsah

Podpora včelaření v Pardubickém kraji

Dotační program je určen začínajícím a stávajících včelařů, fyzickým osobám s trvalým bydlištěm na území Pardubického kraje. Poskytnuté prostředky řeší problémy začínajících včelařů s pořízením včelstev a minimálního nutného vybavení k včelaření.

Příjem žádostí:

 • Termín pro podání přihlášek do dotačního programu je od 2. 1. 2024 do 31. 1. 2024.

Příjemci podpory:

 • Dotační program je určen začínajícím včelařům, fyzickým osobám s trvalým bydlištěm na území Pardubického kraje. Poskytnuté prostředky řeší problémy začínajících včelařů s pořízením včelstev a minimálního nutného vybavení k včelaření.

Typy podporovaných projektů:

 • A. Podpora začínajících včelařů v Pardubickém kraji pro rok 2024 — program je určen začínajícím včelařům, fyzickým osobám s trvalým bydlištěm na území Pardubického kraje. Poskytnuté prostředky řeší problémy začínajících včelařů s pořízením včelstev a minimálního nutného vybavení k včelaření. Podpora se nevztahuje na obnovu včelstev zlikvidovaných na pokyn orgánů Státní veterinární správy.
 • B. Podpora stávajících včelařů v Pardubickém kraji — příspěvek na pořízení nových úlů, pokud průkazně došlo k likvidaci úlů na stanovišti s potvrzeným výskytem nákazy moru včelího plodu. Podpora drobných včelařů, která může napomoci zabránit dalšímu šíření nákazy moru včelího plodu, je vázána na třicetiprocentní spoluúčast žadatele.
 • C. Podpora stávajících včelařů v Pardubickém kraji — příspěvek na pořízení nových včelstev, pokud průkazně došlo k úhynu celých včelstev otravou vzniklou v důsledku aplikace přípravků na ošetřování a ochranu porostů a rostlin v případech, kdy se nepodařilo zjistit původce otravy (viníka). Podpora se vztahuje na drobné včelaře (fyzické osoby) při obnově včelstev po otravě v důsledku použití přípravků na ošetřování porostů, je vázána na spoluúčast žadatele.

Forma a výše podpory:

 • Minimální výše dotace je stanovena na 12 000 Kč.
 • Maximální výše dotace je stanovena na 15 000 Kč na jednoho žadatele.
 • Finanční spoluúčast žadatele nejméně 30 %.

Specifika a omezení:

 • Vyúčtování musí být provedeno na předepsaném formuláři a předáno odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Pardubického kraje do 30. 9. 2024.

Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte nás kontaktovat.

Zdroj

9 komentářů na “Podpora včelaření v Pardubickém kraji”

 1. Miroslav Vodička

  Dobrý den.
  Prosím o upřesnění podmínek žádosti.
  V roce 2019 jsem v důsledku morové situace likvidoval včelstva i veškeré vybavení a následně ukončil včelařskou činnost. Pokud přemýšlím v roce 2024 o novém startu, týká se mě Podpora začínajících včelařů v Pardubickém kraji, nebo Podpora stávajících včelařů v Pardubickém kraji?
  Děkuji za odpověď. Vodička

  1. Mgr. Lucie Tomčíková
   Mgr. Lucie Tomčíková

   Dobrý den,
   předpokládám, že budete spadat do podporovaného opatření Podpora začínajících včelařů. Ale pro přesnou odpověď bych vám doporučila se obrátit přímo na kontaktní osoby programu: Ing. Zdeněk Janoušek, tel.: 466 026 475, e‑mail: zdenek.janousek@pardubickykraj.cz
   Ing. Jana Klapková, tel.: 466 026 514, e‑mail: jana.klapkova@pardubickykraj.cz
   Krajský úřad Pardubického kraje, odbor životního prostředí a zemědělství
   Komenského nám. 125, 532 11 Pardubice.
   S pozdravem, Lucie Leikepová Tomčíková

   1. Szilvia Barta

    Dobrý den. Jsem začínající včelařka, plánují nakoupení úlu a včelstev, a taky základního vybavení. Mám nárok na nějakou dotaci při začínající včelaře? pokud ano tak kde o ní mám zažádat? děkuji.

    1. Mgr. Lucie Tomčíková
     Mgr. Lucie Tomčíková

     Dobrý den,
     Pardubický kraj každoročně vyhlašuje výzvu v rámci dotačního titulu Podpora začínajících včelařů. Dotační program je určen začínajícím včelařům, fyzickým osobám s trvalým bydlištěm na území Pardubického kraje. Poskytnuté prostředky řeší problémy začínajících včelařů s pořízením včelstev a minimálního nutného vybavení k včelaření. Doporučuji se obrátit na kontaktní osoby programu:
     Ing. Zdeněk Janoušek, tel.: 466 026 475, e‑mail: zdenek.janousek@pardubickykraj.cz Ing. Jana Klapková, tel.: 466 026 514, e‑mail: jana.klapkova@pardubickykraj.cz Krajský úřad Pardubického kraje, odbor životního prostředí a zemědělství Komenského nám. 125, 532 11 Pardubice

     S pozdravem
     Lucie Leikepová Tomčíková

   2. Silvia

    Dobrý den, prosím o radu kde můžu zažádat o dotaci na výuku včelaře. Absolvovala jsem kurz, mám podtrzeni a nevím kam se ti správně dává. Nebo na to mám nárok jenom po registraci včelaře? Trvalý pobyt mám v Pardubickém kraji. Předem děkuji za odpověď . S pozdravem Barta Silvia

    1. Mgr. Lucie Tomčíková
     Mgr. Lucie Tomčíková

     Dobrý den,
     zpětně na výuku včelaře žádat o finanční podporu nelze. Kdyby jste byla OSVČ a chtěla získat rekvalifikaci na včelaře, bylo by možné žádat o příspěvek z ÚP v rámci POVEZ II:https://povez.uradprace.cz/. Pardubický kraj pak poskytuje podporu začínajícím včelařům, ale poskytnuté prostředky řeší problémy začínajících včelařů s pořízením včelstev a minimálního nutného vybavení k včelaření. Podpora se nevztahuje na obnovu včelstev zlikvidovaných na pokyn orgánů Státní veterinární správy.
     S pozdravem, Lucie Leikepová Tomčíková

   3. Dana Holubová

    Dobrý den, ráda bych se zajímala o chov včel. Zaujala mě nabídka podpora začínajících včelařů v pardubickém kraji pro rok 2016. Můžete Nepodnikám v zemědělství, včely jsem nikdy neměla. Trvalý pobyt mám v Pardubickém kraji.
    Děkuji.
    Dana Holubová, Nádražní 145, 569 42 Chornice, tel. 704495748

    1. Mgr. Lucie Tomčíková

     Dobrý den,
     ano, je zde nyní možné žádat o příspěvek pro začínající včelaře. Je však nutné splnit několik dalších podmínek. Žadatel musí být veden zkušeným včelařem, být schopen provozovat včelařství minimálně po dobu tří let od podpisu smlouvy, dodržovat zákonné i podzákonné veterinární právní normy v oblasti chovu včel, není dovoleno souběžné včelaření mezi manželi. Kontaktní osoba pro program je Ing. Martin Vlasák, Krajský úřad Pardubického kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, Komenského nám. 125, 532 11 Pardubice, tel.: 466 026 464, fax: 466 026 429, e‑mail: martin.vlasak@pardubickykraj.cz.

     S pozdravem, LT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Nahoru